Lifestyle și sănătatea femeii Lifestyle și sănătatea femeii

Grădina Botanică „Anastasie Fătu” din Iași, un vis de culoare, vegetație și răcoare

Anca Stănilă
de Anca Stănilă
Health Writer | 15 Jul. 2026
Grădina Botanică „Anastasie Fătu” din Iași, un vis de culoare, vegetație și răcoare

Ultima dată când am vizitat Grădina Botanică din Iași era în aprilie, acum câțiva ani, într-o zi senină, după ce plouase mult înainte. Sentimentul de eliberare, de nou și de proaspăt ne-a inundat mintea și trupul. Lumina se filtra prin frunzele fragede ale copacilor, iar timpul petrecut pe aleile sinuoase, printre pinii de pe deal, în sere și în secția ornamentală a fost de neuitat. Iată de ce merită să vizitați Grădina Botanică „Anastasie Fătu” din Iași, o dată, de două ori, de zeci de ori, până îi aflați toate secretele.

Istoria zbuciumată a primei grădini botanice din România

Grădina Botanică „Anastasie Fătu” se află, astăzi, pe Dealul Copou și se întinde pe o suprafață de peste 100 de hectare. A fost prima grădină botanică din România, înființată de Anastasie Fătu în 1856, cu o istorie zbuciumată, mutări repetate ale locației și colecțiilor de plante, proiecte începute și abandonate, dar și mici comori botanice lăsate în urmă prin tot orașul.

Povestea începe în anul 1856. Anastasie Fătu, medic și naturalist, cumpără teren din banii lui și pune bazele primei Grădini Botanice din România, în zona unde acum este Râpa Galbenă. Aici a funcționat până în 1886, când, după moartea lui Fătu, terenul a fost vândut, iar plantele s-au risipit. Nu însă în totalitate, pentru că a doua grădină, cea din Curtea Muzeului de Istorie Naturală, fondată de Societatea de Medici și Naturaliști și organizată de Dimitrie Brândză, a pornit cu o parte dintre plantele donate chiar de Anastasie Fătu. A treia și a patra grădină au existat doar ca proiecte. Lipsa fondurilor și Primul Război Mondial au pus capăt visului. A cincea grădină botanică a fost dezvoltată în spatele noii Universități, în 1921, și a funcționat timp de 40 de ani. Grădina botanică ce poartă numele inițiatorului se află astăzi pe Dealul Copou și este una dintre cele mai frumoase din țară.

Descoperiți traseul Grădinii Botanice din Iași, prin urmele lăsate în timp și în oraș, ca pe o vânătoare de comori. Mergeți pe Strada Florilor și pe Strada Anastasie Fătu, ambele fiind în apropiere de Râpa Galbenă, aruncați o privire în curtea Muzeului de Istorie Naturală (închis pentru reamenajare), iar apoi căutați mica seră „turn”, în care se cultivau palmieri și bananieri, din parcul de lângă vechea clădire a Universității, de pe Bulevardul Copou.

Grădina Botanică din Iași, astăzi

Grădina este extrem de frumoasă, cu multiple specii de plante, alei largi, dar și întortocheate și romantice. Amplasarea pe deal îi oferă un relief variat, iar o plimbare aici se transformă ușor într-o descoperire care merită câteva ore bune.

Pornim la pas prin Grădina Botanică din Iași, intrând pe poarta principală de pe strada Dumbrava Roșie. În față se deschide o alee largă, luminoasă, iar aerul e deja altfel: mai răcoros, mai verde, mai liniștit. Ținem aleea principală și începem turul în sensul acelor de ceasornic.

Prima la stânga, imediat după intrare, este Secția Sistematică, „catalogul viu” al plantelor. Aici plantele sunt organizate după înrudire, ca într-o enciclopedie botanică în aer liber. E locul perfect să vezi cum arată familiile de plante una lângă alta. Ajungem apoi la plantele medicinale, aromatice, textile, tinctoriale, alimentare, unde observăm cum folosește omul natura de mii de ani. De aici intrăm în regatul trandafirilor, Rosarium, unde se află colecțiile de soiuri românești, soiuri străine, trandafiri urcători, pitici, teahibrizi. În sezon, e un adevărat festival al culorilor și aromelor.

Urmează Dendrariumul, pădurea în miniatură, care se află pe panta Dealului Copou. Aici sunt arbori și arbuști din toată lumea: conifere rare, foioase impresionante, specii exotice și este locul unde grădina se transformă în pădure, iar vara umbra devine densă și răcoroasă. Conurile căzute pe jos vor fi cele mai bune jucării pentru copii, așadar lăsați-vă ceva mai mult timp de zăbovit aici. În partea de jos a dealului se află Flora și Vegetația României, unde sunt reproduse habitatele românești de munte, deal, câmpie, luncă, mlaștină. Iar în Secțiunea Biologică veți găsi plante adaptate la stâncării, alpinarium și colecții care ilustrează metamorfoze, mecanisme evolutive și specii protejate conservate ex situ.

Ne întoarcem spre aleea principală, iar pe stânga se deschide o zonă cu peisaje diferite, unde ne putem plimba prin lume fără pașaport. Grădina recreează aici regiuni geografice cu specii diferite de plante: Europa, Asia, America, zone mediteraneene, balcanice, pontice. E ca și cum ați face un tur al lumii în câteva minute.

Secția Ornamentală este grădina aceea de poză, instagramabilă, colorată, cu ronduri și compoziții florale. Aici sunt plantele care fac grădina spectaculoasă: flori de sezon, aranjamente, forme și culori care se schimbă de la o lună la alta.

Noi am lăsat la final Serele, dar aveți grijă la program, întrucât se închid mai devreme decât restul grădinii și trebuie să le vizitați. Veți găsi o altă lume… umedă, caldă, luxuriantă, cu palmieri, ferigi uriașe, plante carnivore, cactuși, orhidee – totul într-o succesiune de microclimate.

Înainte de finalul plimbării, revenim pe aleea principală și descoperim o inițiativă specială: o secțiune dedicată nevăzătorilor, unde vizitatorii pot atinge frunzele unei mari varietăți de plante și pot citi, în alfabet Braille, descrierile acestora.

Descoperire plăcută,

Echipa i‑Tour

Anca Stănilă
Anca Stănilă
Health Writer

Anca este Health Writer, cu o experienţă de peste 4 ani în scriere de materiale despre sănătate, wellbeing şi fitness şi certificare în Medical Writing şi Inteligenţă Artificială. A absolvit Facultatea de Sociologie şi Asistență Socială, cu specializarea în Comunicare şi Opinie Publică. Se ghidează după principii de viaţă sănătoasă şi bunăstare fizică şi mentală. Colaborează cu Alphega Farmacie din anul 2019, este freelancer, pasionată de scris, călătorii, romane filozofice, utopii și fantasy.

Comunități